Domki mobilne całoroczne

W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie gotowymi domkami z drewna nasza firma przygotowała ofertę na domki mobilne całoroczne. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić się z dnia na dzień. Podstawowy model jest zewnętrznie gotowy, a wewnątrz zawsze będą rozprowadzone instalacje. Do decyzji kupującego pozostawiamy temat urządzenia wnętrza. Najczęściej wybieraną opcją jest przygotowanie przez nas łazienki oraz kuchni. Zawsze jednak dostosowujemy nasze domki mobilne do potrzeb konkretnego klienta.

Domek szkieletowy czy z balika

Nasi klienci często pytają nas "Jaka jest różnica między domkiem z balika a szkieletowym z desek?". Różnica oczywiście tkwi w technologii wykonania, którą postaramy się Państwu przybliżyć. Obydwie technologie mają swoje wady i zalety, które będą decydować o przeznaczeniu budynku.


Domek szkieletowy budowa

Na konstrukcję ściany szkieletowej drewnianej składać będą się pionowe słupki oraz poziome podwaliny, oczepy i nadproża. Elementy te połączone w jedną ramę utworzą nam szkielet ściany, który zewnętrznie zostanie obity deską elewacyjną, a wewnętrznie deską boazeryjną lub płytami GK. Zanim elewacja zewnętrzna zostanie przymocowana do słupków, należy na nich osadzić warstwę izolacji wiatrochronnej w postaci membrany. Będzie ona chronić dodatkowo budynek przed przewiewaniem. Od wewnątrz zaś, przed boazerią należy ułożyć warstwę folii paroszczelnej, która zapobiegnie zbyt szybkiemu przenikaniu wilgotngo powietrza do ściany. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach wilgotnych - łazienkach czy kuchniach. Szerokość słupków ściany szkieletowej idzie najczęściej w parze z planowaną grubością izolacji termicznej. Standardowe wymiary słupków to 40x100 dla wersji letniskowych oraz 40x150 dla wersji całorocznych. Pomiędzy słupkami umieszczana jest wełna mineralna o grubości 100 lub 150 mm. Elewację zewnętrzną stanowi deska frezowana na tzw. pióro-wpust o grubości 19mm, analogicznie elewacja wewnętrzna to podobna deska, ale o grubości 16mm. Tak zbudowana ściana ma odpowiednio 135 mm dla domków letniskowych i 185 mm dla domków całorocznych.

Ściany szkieletowe są częściowo prefabrykowane w warsztacie i przyjeżdżają na miejsce montażu w modułach. Montaż takiego domku odbywa się przez wyspecjalizowaną ekipę. Z uwagi na duże gabaryty ścian, domek trudno magazynować, dlatego wykonywany jest najczęściej na bieżąco. Niedogodność ta jest jednak równoważona zaletą indywidualnego podejścia do każdego zlecenia. Wykonując każdy domek osobno, możemy dowolnie modyfikować jego parametry.

Budowa domku z balika

Różni się ona od poprzedniej technologii głównie sposobem połączenia ścian. Konstrukcję stanowi balik, na którego zakończeniu wykonane jest zacięcie węgłowe pełniące rolę złącza z balikiem kolejnej ściany. Ściana utworzona z balika będzie zarówno elewacją wewnętrzną, zewnętrzną jak i konstrukcją budynku (dla wersji nieocieplanej). Aby wykonać domek z ociepleniem należy od wewnątrz utworzyć ruszt drewniany, który wypełnimy wełną i wykończymy boazerią. Ruszt taki wykonywany jest ze słupków 40x100 lub 40x150. Ściana może przypominać wersję szkieletową, jednak tutaj słupki będą stanowić jedynie dystans dla wypełnienia izolacji i wsparcie dla boazerii, nie będą pełnić roli konstrukcji. W przekroju ściany również występują warstwy wiatroizolacji oraz izolacji paroszczelnej. Grubość balika przy małych domkach ogrodowych to 28 mm, przy większych domkach letniskowcyh i całorocznych 45mm, a przy dużych domach 60mm i więcej. Domki z balika są stosunkowo łatwe w magazynowaniu, co przekłada się na dużo lepszą dostępność w sezonie. Jednak domek wykonany przed czasem będzie dawał mniejsze pole do modyfikacji. Polecane są często na domki działkowe.

Wady i zalety domów drewnianych to temat na osobny artykuł. Tutaj postaramy się porównać dwie wcześniej opisane technologie.

Wady i zalety domków szkieletowych

  • termin montażu należy rezerwować z większym wyprzedzeniem
  • montaż jedynie z wyspecjalizowaną ekipą
  • nieznacznie większe koszty transportu
  • modyfikacje często bez kosztów dodatkowych
  • indywidualne projekty zwykle nie podnoszą ceny
  • widoczna konstrukcja szkieletu przy wersjach nieocieplanych
  • malowanie ścian zewnętrznych przed montażem - w warsztacie

Wady i zalety domków z balika

  • wysoka dostępność w sezonie
  • możliwy samodzielny montaż
  • łatwy załadunek i niski koszt transportu
  • modyfikacje mogą wiązać się z kosztami dodatkowymi
  • indywidualne projekty podnoszą cenę o 15 - 20%
  • estetyczne wnętrze przy wersjach z ociepleniem i bez
  • malowanie domku po montażu

Trwałość domków szkieletowych i z balika jest porównywalna.

Ile kosztuje domek całoroczny mobilny?

Cena domku mobilnego będzie zależeć głównie od jego powierzchni oraz wyposażenia. Weźmy pod uwagę najbardziej popularny rozmiar i najczęściej poszukiwane zapytanie domek mobilny 35m2 cena. W podstawowej wersji , która zakłada umeblowanie przez klienta, domek całoroczny mobilny kosztuje ok 150 tys. zł. Kwota ta pozwala na zakup domku mobilnego całorocznego przygotowanego do umeblowania. Decydując się na gotowy domek mobilny z wykończoną łazienką, kuchnią i pokojem musimy liczyć się z sumą o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższą. Zachęcamy do wysyłania zapytań, ponieważ cena domków mobilnych całorocznych jest zależna od wielu czynników. Mająna nią również wpływ koszty transportu.

Czy na dom mobilny trzeba mieć pozwolenie?

Domki mobilne, które nie przekraczają powierzchni 35m2 stawiane są w oparciu o tzw. zgłoszenie. Zamiar postawienia domku mobilnego należy zgłosić w urzędzie Starostwa Powiatowego. Traktujemy je więc jako domki bez pozwolenia na budowę.

Jeśli domek mobilny przekracza powierzchnię zabudowy 35m2, wówczas należy liczyć się z potrzebą uzyskania pozwolenia na budowę. Taką procedurę rozpoczynamy od zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania. Na części działek, na których nie ma MPZP, składamy wniosek o wydanie warunków zabudowy. Opierając się o nasze doświadczenie, polecamy udać się do Starostwa Powiatowego. W kwestiach budowlanych, mimo jednolitych przepisów przepisy bywają różnorodnie interpretowane.

Jakie są zalety domków mobilnych całorocznych?

Domki mobilne całoroczne to coraz bardziej popularny wybór dla osób, które szukają mieszkania o niewielkich rozmiarach. Jednocześnie nie chcą one rezygnować z udogodnień oferowanych przez tradycyjne domy. Jedną z największych zalet takich miejsc jest ich mobilność. Domki te można łatwo przenieść na dowolne miejsce, co daje właścicielom wielką elastyczność w wyborze lokalizacji. Niezależnie od tego, czy planują stałe miejsce pobytu, czy regularne zmiany scenerii. 

Inną zaletą jest swoisty komfort i prywatność, które oferują domki mobilne całoroczne. Mimo swojego małego rozmiaru, są dobrze zaprojektowane, aby zapewnić większość udogodnień. Znajdziemy tutaj wszystko co w pełnowymiarowym domu. Standardem jest jak pełna kuchnia, łazienka, sypialnia, a nawet taras. Są również znacznie tańsze niż tradycyjne domy, dzięki czemu są dostępne dla szerokiego spektrum budżetów.

Wydajność energetyczna to kolejna zaleta domków mobilnych całorocznych. Z powodu ich mniejszego rozmiaru, nie wymagają one tyle energii do ogrzewania i chłodzenia jak tradycyjne domy. Prowadzić to wprost do znacznej oszczędności na rachunkach za energię. Istnieje możliwość  wyposażenia produkowanych przez nas domków mobilnych w panele słoneczne. Taka opcja jeszcze bardziej obniża koszty i mniej oddziałuje na środowisko.

Całoroczne domki mobilne są więc fantastyczną opcją dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Przy ograniczonym budżecie nadal można mieszkać w komfortowych warunkach. Każdy może cieszyć się swobodą i niezależnością, jaką daje mobilność. Korzystając z nowoczesnych udogodnień można oszczędzać pieniądze na utrzymaniu domu.